Internetowy Serwis Fletniowy


II Festiwal Fletni Pana w Rożnowie w Czechach


Znamy już termin fletniowego festiwalu w Rożnowie pod Radhostem w Czechach. Odbędzie się jak w zeszłym roku w pażdzierniku w dniach 4-6.10.2018. 

Wystąpią: Andreea Chira, Michel Tirabosco, Carina Bossenbroek i Vasile Raducu.

Artyści występujący na koncertach będą w trakcie festiwalu udzielali lekcji gry. Koszt lekcji 50 euro za godzinę lekcji indywidualnych lub 20-30 euro lekcja 2-3 osobowa.

Organizujemy wspólny wyjazd polskiej grupy z Bielska-Białej. Chętni proszeni są o kontakt z Markiem Teślukiem tel. 509051017 email-info@fletnia-pana.pl

Program festiwalu na stronie: http://liselotterokyta.com/enchantingflutes.htmStowarzyszenie  Pan-Art kończy działalność.

Informujemy, że nasze Stowarzyszenie miłośników Fletni Pana Pan-Art jest w trakcie likwidacji. Nie spełniło ono niestety naszych oczekiwań jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy na organizację warsztatów. Nie sprawdziła się też idea działania w rozproszeniu, czyli członkowie stowarzyszenie organizują sprawy fletniowe na swoim terenie. W związku z tym z dniem 24 lutego br. nastąpiło otwarcie procesu likwidacji stowarzyszenia w bielskim sądzie. 
Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze zorganizować warsztaty w ramach grupy nieformalnej. 

Zarząd Stowarzyszenia


W dniach 5-7 Października 2017 roku odbyła się  pierwsza edycja festiwalu fletniowy w pięknym skansenie w Rożnowie pod Radhostem w Czechach . Wystąpili: Radu Nechifor , Liselotte Rokyta, Taras Berchtold, Matthijs Koene i inni. W trakcie festiwalu artyści będą udzielali lekcji gry na fletni Pana.

Filmy z koncertów można obejrzeć:

- na kanale YouTube organizatorów: TUTAJ >>>>>>>>

- na Facebookowej stronie fletniowej: TUTAJ >>>>>>>>

W tym roku jesienią planowana jest druga edycja festiwalu w trakcie której odbywać się będą koncerty, warsztaty, spotkania z fletnią Pana na pierwszym planie. jako, że festiwal odbywa się blisko granicy z Polską, organizatorzy liczą na nas. Być może będziemy organizować wspólny wyjazd z Polski.
Rumuński wirtuoz fletni Pana Georghe Zamfir z polskim artystą Arturem Thomasem - Kraków 26 maja 2017


W dniu 12 grudnia 2015 roku w szkole podstawowej w Wilkowicach odbyły się wartsztaty gry kolęd na fletni Pana. Warsztaty prowadził Mariusz Wilk i Maria Prostak a sfinansowało je Stowarzyszenie Pan-Art. Spora część uczestników dopiero zaczyna grać na fletni więc jeszcze sporo pracy przed nimi. Przypomnieć należy, że w tej szkole dzięki Pani Prostak zajęcia gry na fletni Pana prowadzone są już od wielu lat. 

W kulturalnym programie Radia Katowice "Więcej Luzu Proszę czyli Sztuka pod chmurką" odbyła się rozmowa ze znanym fletnistą Edwardem Simonim. 

Kliknij tu aby posłuchać


Warsztaty budowy multanek / fletni Pana

W Wilkowicach koło Bielska-Białej odbyły się warsztaty budowy multanek czyli staropolskiego instrumentu dziś nazywanego fletnią Pana. Mimo iż w literaturze znajdziemy wiele odniesień do multanek to dziś nikt nie wie jak one wyglądały.
Tak więc warsztaty miały uzmysłowić dzieciom, że fletnia Pana nie przybyła do Polski wraz z indianami latynoskimi w XX wieku lecz była tu 2500 lat wcześniej.
Więcej o warsztatach na FacebookuPierwszy podręcznik do nauki gry na fletni Pana w języku polskim !!!

Autorem podręcznika jest Mariusz Wilk. Pierwsza część szkoły na fletnie Pana- zawiera prezentację instrumentu, prawidłowy sposób trzymania, zalecenia dotyczące pracy języka, oddechu, oraz zestaw prostych ćwiczeń i popularnych i znanych melodii, których opanowanie nie powinno nastręczać większych trudności- dla osób zaczynajacych swą przygodę z fletnia Pana. Pozycja stanowi zaczątek większej całości, popularyzującej ten niezwykły a mało znanyw Polsce instrument. Podręcznik można nabyć bezpośrednio u autora : fletniamariusz@op.pl